Engellenen Sitelere Erişim, Gizli Sörf, Proxy, Web Proxy, Anonymous Surf

Cep Telefonundan Yasaklanan Sitelere Erişim – Registry Düzenlemesi ile

Windows Mobile kullanan cep telefonlarında yasaklanan sitelere girebilmek için yapılması gerekenler anlatılacak. Windows Mobile’da hosts dosyası bulunmaz, bunun yerine registryde kayıt oluşturur.  Cep telefonumuzun registrysine ulaşabilmek için CeRegEditor yazılımını kullanacağız. Bu yazılım Windows CE, Pocket PC 2003, Windows Mobile (WM5, WM6)’da işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. CeRegEditor programını bilgisayarımıza kuruyoruz. Cep telefonunda herhangi bir kurulum yapmayacağız. Programın kurulumu sırasında yapılacak önemli bir ayar yok. Cep telefonunu ile bilgisayarımız arasında activesync bağlantısı sağlamanız gerekiyor. Kabloyu bağladığınızda activesync, disk sürücü, internet paylaşımı gibi bir seçenek çıkabilir, activesync’i seçiyoruz.

Bilgisayarımızda CeRegEditor programını açıyoruz ve programın menusunden Connection ->Connect ‘i seçiyoruz.

Cep Telefonundan Yasaklanan Sitelere Erişim - Registry Düzenlemesi ile 01

Registry düzenlerken “Erişim Engellendi” sorunu alıyorsanız, Tools -> Unlock registry ‘i seçmeniz gerekiyor. Bilgisayarınızda program telefonunuzun activesync ile bağlı olduğunu doğrulamak için bir uyarı mesajı verir, buna “Evet” diyoruz. Cep telefonunuzda şu şekilde bir uyarı mesajı verir “ Bu program bilinmeyen bir yayımcıya ait. Çalıştırmak aygıtınıza zarar verebilir. Devam etmek istiyor musunuz? “, bunuda kabul ediyoruz.

Cep Telefonundan Yasaklanan Sitelere Erişim - Registry Düzenlemesi ile 02

Hosts dosyası ile ilgili registry kayıtları “ HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\Tcpip\Hosts ” anahtarı altında bulunuyor. Hosts anahtarına sağ tıklayıp New -> Key anahtarı oluşturuyoruz ve ekleyeceğimiz sitenin alan adını yazıyoruz. Youtube’un nasıl ekleneceğini göstereceğiz, bunun için gerekli veriler;

Host Name IP Address
www.youtube.com 208.117.236.74
youtube.com 208.117.236.74
m.youtube.com 208.117.236.74

Cep Telefonundan Yasaklanan Sitelere Erişim - Registry Düzenlemesi ile 03

Oluşturduğumuz youtube.com anahtarına sağ tıklayıp New -> Binary value seçeneğini işaretliyoruz.

Cep Telefonundan Yasaklanan Sitelere Erişim - Registry Düzenlemesi ile 04

IP adresini registry’e girerken Hex kod olarak girmemiz gerekiyor. Bunun için IP adresini Hex koda çeviren bir web aracı kullanıcaz. Bu araçta Decimal IP bölümüne youtube.com’un IP adresini yazıp Convert tuşuna tıklıyoruz.

Cep Telefonundan Yasaklanan Sitelere Erişim - Registry Düzenlemesi ile 07

Bize Hex koduna çevirdiği IP’de x den sonrasını ayırıp değeri ikişerli ayırıyoruz. Aşağıdaki gibi değişiklikleri yapıyoruz.

0xd075ec4a -> d0 75 ec 4a

Oluşturduğumuz Binary value anahtarında Value name için ipaddr değerini giriyoruz. Value data kısmınada Hex koduna çevirdiğimiz IP adresini kopyala yapıştır yapıyoruz.

Cep Telefonundan Yasaklanan Sitelere Erişim - Registry Düzenlemesi ile 05

Yaptığımız değişikliklerin çalışıp çalışmadığını Pocket Ping programını kullanarak deneyebiliriz.

Cep Telefonundan Yasaklanan Sitelere Erişim - Registry Düzenlemesi ile 06

[Download: CeRegEditor , Official ]

[Download: Pocket Ping , Official ]

Etiketler: , , , , ,

Yorumlar

  1. Susan

    I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often.

    Susan

    http://8080proxy.com

Yorumla

Not: Yorumunuz yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayımlanacaktır. Yayımlanmadı diyerek tekrar mesaj göndermeyin.